Kontroling služi kot informacijska podpora poslovodstvu podjetja. Pomeni krmiljenje, vodenje oziroma usmerjanje k dogovorjenim ciljem. Njegove naloge so:
- načrtovanje,
- naloge obveščanja in poročanj,
- naloge usmerjanja in kontroliranja.
Ukvarja se s področji razvoja, koristi pri strateškem in operativnem planiranju. Omogoči sistematično planiranje, učinkovito kontroliranje ter je podpora vodstvu pri spremljanju in uresničevanju strateških in operativnih ciljev. Usmerjen je v prihodnost in v uresničenje načrtovanega poslovnega izida podjetja.
Za izvajanje kontrolinga so zadolženi kontrolerji, ki oblikujejo in spremljajo procese določanja ciljev, načrtovanja in upravljanja. So 'navigatorji', ki skrbijo, da lahko manager izvaja kontroling v okviru postavljenih ciljev in planov. Oblikujejo in skrbijo za sistem kontrolinga ter s tem prevzemajo soodgovornost za doseganje ciljev in rezultatov. Skrbijo za preglednost strategije, rezultatov, finančnega računovodstva in procesov ter s tem prispevajo k večji gospodarski učinkovitosti.
Primarno je kontroling funkcija managerja, sekundarno pa kontrolerja, ki je v funkciji njegovega svetovalca in izvedenca za poslovno ekonomiko. Enačiti funkcijo kontrolinga z nalogami kontrolerja je napačno. Managerji izvajajo naloge, kontrolerji pa poskrbijo za transparentnost poslovnih rezultatov. Kontroling je rezultat njunega sodelovanja, rezultat timskega dela obeh glavnih akterjev; kontroling je zelo učinkovit kot servis poslovodstva. |